Kew Gardens jsou rozlehlé botanické zahrady s impozantní historií a bohatou sbírkou rostlin z celého světa, jsou klenotem Londýna a symbolem britské botanické tradice. Od svého založení v roce 1759 uchvacuje zelená plocha okouzlujícími zahradami, exotickými skleníky a fascinujícími expozicemi.
Kew Gardens se transformovaly z původní královské zahrady, kterou v roce 1759 založila princezna Augusta Sasko-Gothajská, matka krále Jiřího III. Zahrada se brzy stala centrem botanického výzkumu a do jejích sbírek přibývaly rostliny z celého světa.
V 19. století prošly Kew Gardens rozsáhlým rozšířením a modernizací. Byly postaveny impozantní skleníky, jako Palm House a Temperate House, a zahrady se obohatily o další vzácné rostliny a kolekce. Kew Gardens se v nejmodernější etapě lidstva staly světově proslulým centrem botanického výzkumu a vzdělávání.
Ve 20. století se zahrady dokázaly adaptovat na trendy nové doby, což je patrné v atraktivním podání botanického bohatství příchozím návštěvnicím a návštěvníkům, nadále se daří botanické zahrady rozvíjet. V roce 1984 byly Kew Gardens zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2003 prošly rozsáhlou rekonstrukcí.
Kew Gardens se rozkládají na ploše 121 hektarů a nabízí pestrou paletu zahradních stylů, od formálních květinových záhonů až po klidné lesy a vodní plochy. Královské botanické zahady se pyšní kolekcí pěti impozantních skleníků, které vytváří mikroklima pro různé rostliny z tropických a subtropických oblastí. V Kew Gardens se nachází rozsáhlá sbírka vzácných a ohrožených rostlin z celého světa. Nalezneme zde ale alpskou trasu nebo záhony bylinek a dalších léčivek. Vyhledávaná je i orchidejová expozice.
Mezi nejpozoruhodnější klenoty, jež se v zahradách objevují, patří Wolemie vznešená - jedná se o druh starobylé jehličnaté dřeviny z čeledi Blahočetovitých. Je to jediný žijící druh celého rodu wolemií. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na dvou malých stanovištích v Austrálii. Mezi nejvýznamnější rostliny dále patří indonéský zástupce Árónů, Titan, známý svým velmi intenzivním a nepříjemným zápachem hnijícího masa, kterým přitahuje hmyz a pomáhá ji opylovat. Kvete jen zřídka a pokaždé nikterak dlouze, pouze na několiko dní, v zahradách je to vždy veliká událost. Podobně je tomu i u největší květiny na světě - obřího Árónu. Dorůstá výšky až 6 metrů a může vážit až tunu. Kvete zcela ojediněle a také pouze několiko desítek hodin.
Zajímavosti:
- Oficiální název: Kew Gardens, oficiálně známé jako Royal Botanic Gardens, leží na předměstí Londýna a jsou jedním z největších a nejstarších botanických zahrad na světě.
- Největší sbírka: Kew Gardens disponují největší sbírkou živých rostlin na světě.
- Herbář: Herbář v Kew Gardens je jedním z nejrozsáhlejších na světě.
- Výzkum: Kew Gardens se aktivně podílí na výzkumu rostlin a ochraně životního prostředí. Kew Gardens hrají klíčovou roli v uchovávání biodiverzity a výzkumu rostlin. Mají rozsáhlé sbírky semen a genetické banky.
- Vzdělávání: Kew Gardens nabízí vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie.
- Knihovna: Knihovna v Kew Gardens je největší botanickou knihovnoa na světě.
- Xstrata Treetop Walkway: Návštěvnice a návštěvníci mohou prozkoumat koruny stromů na Xstrata Treetop Walkway, což je výtahem dostupná, podpíraná stezka ve výšce 18 metrů nad zemí.
- Škola pro zahradnice a zahradníky: Kew Gardens provozuje zahradnickou školu, kde se poskytuje vzdělání a odborné dovednosti v oblasti zahradnictví a ochrany přírody. Jedná se o velice prestižní instituci.
- Bez včel by nebylo lidí: Slavná herečka Emma Watson navštívila Kew Gardens v roce 2016, aby se dozvěděla více o včelách a proces opylování. Mnozí vědci tvrdí, že bez včel by nebylo lidí a slavná představitelka Hermiony ze ságy o Harry Potterovi se snažila právě problematiku ochrany včel svou návštěvou zpopularizovat.