Oxfordská univerzita, založená ve 12. století, se může pyšnit jednou z nejbohatších a nejvýznamnějších historií ve světě vysokého školství. První koleje, včetně University College a Balliol College, vznikly již ve 13. století, a od té doby se univerzita stala domovem nejen britských, ale i světových intelektuálních géniů napříč obory.
Oxford je synonymem pro vědu a výzkum, je to studijní platforma určená k přemýšlení, rozjímání, nabízející prostor k nekonečným debatám a diskusím. Zdejší profesorský sbor čítá mnoho nositelů Nobelových cen a rozličných medailí a ocenění. Studentky a studenti z celého světa přicházejí do Oxfordu, aby prošli intenzivním studiem pod vedením světově uznávaných učenců.
A jak vlastně lze na Oxfordu studovat? Nejprve je třeba v online verzi odevzdat přihlášku a veškeré požadované doplňující materiály. Většina oborů na Oxfordu vyžaduje absolvování přijímacích zkoušek. Ty jsou navrženy tak, aby posoudily akademické dovednosti a analytické schopnosti uchazečů. Často se jedná o kombinaci specifických testů a motivačních pohovorů. Některé obory vyžadují absolvování odborných testů, zkoušek nebo hodnocení schopností. Postoupivší kandidáti jsou následně pozváni na pohovor. Během něj jsou zkoumány jejich analytické dovednosti, schopnost přemýšlet kriticky a schopnost komunikovat. Některé obory mohou vyžadovat i doporučující dopisy od učitelů nebo jiných odborníků, kteří uchazeče znají. Ve všech případech uchazeči musí napsat motivační dopis, ve kterém vysvětlují svůj zájem a důvody, proč chtějí studovat konkrétní obor na Oxfordu.
Oxfordská univerzita a Harry Potter
Koleje Oxfordské univerzity představují arkády, chodby a nádvoří, kde se prochází v duchu akademických zvyklostí. Dívčí kolej Christ Church, s velkolepou jídelnou, přímo inspirovala autorku Harryho Pottera, J.K. Rowling, a posloužila jako model pro Bradavice ve filmové sérii o tomto čarodějovi. Několik scén bylo natočeno také v oxfordské knihovně Bodleian Library. (Ta mimochodem obsahuje na 12 milionů unikátních knižních jednotek.) Vstup do knihovny na Nové koleji zase poslužil jako vzor pro vstup do Bradavic. Zajímavé jsou podobnosti v architektuře i autentické atmosféře obou míst. Univerzitní chřipka byla také inspirována Oxfordem, přesněji řečeno nemocnicí Radcliffe Infirmary, která byla v minulosti provozována v areálu univerzity.
Pro fanynky a fanoušky série o Harry Potterovi je Oxford jednou velkou zhmotněnou kulisou jejich fantazírování. Ovšem na univerzitě je toho k vidění ještě mnohem více. Taková Magdalen College láká svou výjimečnou kaplí a kouzelnými zahradami, a honosné univerzitní budovy, jako Bodleian Library a Radcliffe Camera, dodávají univerzitnímu kampusu punc vzdělanosti s nádechem tajemna.
Zajímavosti
Mezi významné absolventy Oxfordu patří:
- Stephen Hawking (1942-2018): Legendární teoretický fyzik, kosmolog a autor, jehož práce v oblasti černých děr a kosmologie změnila náš pohled na Vesmír.
- Albert Einstein (1879-1955): Sice většinu své akademické kariéry strávil v německy mluvících zemích, v roce 1931 ale získal Einstein čestný doktorát právě na Oxfordské univerzitě.
- J. R. R. Tolkien (1892-1973): Slavný spisovatel fantasy literatury, známý především díky trilogii "Pán prstenů" a "Hobit". Tolkien působil také jako profesor anglického jazyka na Oxfordské univerzitě.
- Indira Gandhi (1917-1984): První žena, která se stala premiérkou Indie, tuto funkci zastávala po dvě volební období. Absolvovala Somerville College na Oxfordské univerzitě.
- Richard Dawkins (1941): Biolog, evoluční teoretik a autor několika populárních knih, včetně "Sobeckého génia". Působí jako profesor veřejného vědění na Oxfordské univerzitě.
- Hugh Grant (1960): Britský herec, který se proslavil rolí v romantických komediích, jako například "Čtyři svatby a jeden pohřeb". Studoval na Nové koleji Oxfordské univerzity.
- Tony Blair (1953): Bývalý britský premiér, který vystudoval práva na St John's College.
- C. S. Lewis (1898-1963): Spisovatel a literární teoretik, nejznámější je jeho série fantasy knih "Letopisy Narnie". Působil jako profesor na Magdalen College.
- Malala Yousafzai (1997): Aktivistka za práva dívek na vzdělání a nejmladší nositelka Nobelovy ceny za mír. Studuje na Lady Margaret Hall Oxfordské univerzity.