Royal Pavilion v Brightonu, s jeho exotickou indicko-saracénskou architekturou a okouzlujícími zahradami, je jedním z nejvýznamnějších symbolů Brightonu a fascinujícím svědkem britské historie. Jedná se patrně o nejvíce ikonickou stavbu britské kolonialistické minulosti, která se na území dnešního Spojeného království nachází.
V roce 1787 si princ Regent (pozdější král Jiří IV.) nechal v Brightonu postavit skromnou přímořskou vilu zvanou Marine Pavilion. Toto sídlo mu sloužilo jako únik z rušného Londýna a shonu královského dvora. V Brightonu se skrýval před veřejností i královským dvorem. Nalezl zde vytoužené soukromí a prostor pro nadechnutí.
V roce 1815 pověřil princ Regent architekta Johna Nashe ambiciózní přestavbou Marine Pavilion na opulentní palác v indicko-saracénském stylu. Tato exotická architektura, inspirovaná indickými památkami à la Tádž Mahal, odrážela tehdejší fascinaci Orientem a britskými koloniemi vůbec.
Po dokončení v roce 1823 se Royal Pavilion stal centrem zábavy i společenského života. Tatam byla původní idea úniku před lidmi. Již korunovaný Král Jiří IV. zde naopak pořádal extravagantní večírky a výstřední plesy, které se proslavily svou pompou a bujarou, i na dnešní poměry poměrně dekadentní atmosférou.
Po smrti Jiřího IV. v roce 1830 ztratil Royal Pavilion svůj lesk, hledal se nový vlastník, a královský palác byl krátce pronajatý vévodovi z Devonshiru. V roce 1849 byl palác prodán městu Brighton a od té doby slouží jako muzeum a velmi vyhledávaná turistická atrakce. Ostatně, dnes je Royal Pavilion jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Brightonu vůbec.
Zajímavosti:
- Okouzlující interiéry: V královském paláci jsou veřejnosti přístupné bohatě zdobené interiéry s exotickými dekoracemi, nábytkem a uměleckými díly.
- Královské apartmány: Soukromé komnaty krále Jiřího IV., včetně jeho ložnice a šatny.
- Banketová síň: Impozantní sál, kde se konaly opulentní hostiny, neřízené večírky a plesy.
- Krásné zahrady: Rozlehlé zahrady s fontánami, sochami a dovezenými exotickými rostlinami.
- Indický vliv: Royal Pavilion je jedinou indicko-saracénskou stavbou v Anglii. Jedná se o naprosto unikátní stavbu v celoevropském měřítku.
- Dračí lustry: V Královské jídelně visí lustry ve tvaru draků. Další z odkazů na Orient.
- Tajná chodba: V paláci se údajně nachází tajná chodba, která vedla pod Brighton Pier.
- Ničivý požár: V roce 1861 zničil oheň část paláce.
- Soudobé restaurování: V posledních letech probíhá rozsáhlá rekonstrukce paláce.
- Světové dědictví: Royal Pavilion je na seznamu kandidátů na světové dědictví UNESCO.
- Otáčivá postel: Král Jiří IV. si nechal v paláci instalovat speciální postel, která se dala otáčet, často se tím chlubil svým hostům.
- Maškarní plesy: Vstup na plesy, které se v Royal Pavilion odehrávaly, byl často jen v maskách, údajně se na jedné z akcí objevil například muž v masce slona.