Rodný dům Williama Shakespeara v Stratfordu nad Avonou je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Anglii. Tato historická hrázděná budova ze 16. století nabízí fascinující pohled do života a doby nejslavnějšího dramatika všech dob. Mezi zdmi je zachyceno nejen podhoubí, jež dalo vzniknout vrcholným dílům klasika Shakespeara, nýbrž i genius loci dané doby, vrcholného středověku.
Dům, ve kterém se Shakespeare narodil v roce 1564, patřil jeho otci Johnu Shakespearovi, úspěšnému obchodníkovi. Rodina v domě žila až do roku 1597, kdy ho John Shakespeare prodal. V následujících staletích dům sloužil jako obchod, hostinec a dokonce i útulek pro chudé.
V roce 1847 byl dům v žalostném stavu a hrozilo mu zbourání. Naštěstí ho koupila Shakespeare Birthplace Trust, charitativní organizace, která se zasazuje o zachování památek spojených se Shakespearovým životem. Dům byl kompletně zrekonstruován a v roce 1857 otevřen pro veřejnost.
Návštěvnice a návštěvníci Shakespearova rodného domu se mohou projít po autentických pokojích, kde Shakespeare žil a vyrůstal. Mohou navštívit i kuchyni, ve které se dramatik narodil. V domě se nachází mnoho exponátů, včetně dobového nábytku, obrazů a osobních předmětů. Hosté si také mohou prohlédnout zahradu, která byla za Shakespearova života plná bylin i okrasných květin. V zahradě domu dodnes roste strom moruše, o kterém se Shakespeare zmiňuje ve slavné hře Romeo a Julie.
V domě se také nachází tajná komnata, která byla objevena až v roce 1964.
V areálu domu naleznete muzeum, nabízející interaktivní expozice o Shakespearově životě a díle. Samozřejmostí jsou suvenýry, kterých je s motivy Shakespearových děl nespočet. Dům je také ústředním bodem festivalu Shakespeare Birthplace, který se koná každý rok na jaře a připomíná nehynoucí slávu jednoho z nejvýznamnějších umělců lidských dějin.
Samotný dům byl v roce 2000 zaplaven při silných deštích, naštěstí se podařilo zavčasu ochránit veškeré vybavení domu. Šťastný konec nakonec měly i loupeživé choutky jednoho amerického turisty, který se pokusil v roce 1969 ukrást Shakespearovo lebku. Neúspěšně. Naopak velmi úspěšně je Shakespearův rodný dům parodován v jednom z dílů slavného animovaného sitcomu Simpsonovi.
Zajímavosti, aneb tucet pikantérií ze života Williama Shakespeara:
- Záhadný život: O Shakespearově životě se toho ví poměrně málo, a to i přes jeho světoznámé dílo. Mnoho detailů z jeho života je zahaleno tajemstvím.
- Sporná profese: Není zcela jasné, čím se Shakespeare živil v období mezi lety 1585 a 1592. Někteří spekulují, že učil, pracoval v divadle, nebo se věnoval lovu pytláků.
- Mladíkův sňatek: Shakespeare se v 18 letech oženil s Anne Hathawayovou, která byla o 8 let starší. Svatba se konala v netypicky rychlém termínu, pouhých 6 měsíců po ohlášení.
- Pochybné otcovství: Existují spekulace, že Shakespeare nebyl otcem všech tří dětí, které měl se svou manželkou Anne.
- "Druhá nejlepší postel": Ve své závěti Shakespeare odkázal své manželce "druhou nejlepší postel". Důvody tohoto podivného odkazu jsou dodnes předmětem spekulací.
- Prokletá socha: V Stratfordu se nachází socha Shakespeara, která je údajně prokletá. Prý přináší smůlu všem, kteří se jí dotknou.
- Tajemný portrét: Neexistuje žádný autentický portrét Shakespeara z jeho doby. Jediným dochovaným portrétem je Chandosův portrét, jehož pravost je zpochybňována.
- Shakespeare v Praze: Existuje teorie, že Shakespeare v roce 1592 navštívil Prahu a inspiroval se zde pro své drama Hamlet.
- Shakespearova smrt: Shakespeare zemřel v roce 1616 ve věku 52 let. Příčina jeho smrti není zcela jasná, spekuluje se o tyfu, moru, nebo otravě.
- Poslední slova: Shakespearova poslední slova prý zněla: "Víno! Víno!"
- Shakespearova popularita: Shakespearova díla jsou přeložena do více než 100 jazyků a jsou hrána po celém světě.
- Tajemný pseudonym: Existuje teorie, že Shakespeare používal pseudonym "William Shakespeare" jako krytí pro jiného autora, například Christophera Marlowa.