Školní zájezdy do Osvětimi se u českých škol těší mimořádné popularitě. Proto jsme pro Vás ve spolupráci s jednou z našich šikovných průvodkyň připravili reportáž přímo z místa.
Památník na místě bývalého vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi zahrnuje dva z původně tří překvapivě rozlehlých areálů.
Prohlídka začíná v Osvětimi I/Auschwitz. Autobus zaparkuje v nově vybudovaném areálu návštěvnického centra v ulici Wiezniow Oswiecimia přímo před hlavním vchodem. Návštěvníci vystoupí z autobusu a shromáždí se na prostranství u pokladen. Každý obdrží vstupenku vystavenou na své jméno a připraví si průkaz totožnosti. Početnější zájezdy se rozdělí na dvě skupiny, přičemž každá z nich dostane vlastního místního průvodce. Pro zájezdy žáků a studentů jsou po předchozí rezervaci k dispozici i průvodci hovořící česky. Rozdělené skupiny pak odchází s průvodcem na prohlídku.
Nejprve je nutné projít turniketem, kde každý načte čárový kód své vstupenky. Na tomto místě stojí i ostraha a dle aktuálního počtu návštěvníků kontroluje buď namátkou nebo systematicky i průkazy totožnosti procházejících turistů. Za turnikety čeká na návštěvníky bezpečnostní kontrola podobná té na letišti. Mobily, kovové předměty a všechny drobnosti je nutné odložit do plastových van a následně projít rámem. Povolena jsou zavazadla o maximálních rozměrech 35 x 25 x 15 cm, větší batohy a tašky je nutné odložit v úschovně umístěné přímo za rámy (nebo si je studenti mohou ponechat v autobuse). Pak skupina spolu s průvodcem odchází na zhruba devadesátiminutovou prohlídku, která zahrnuje nechvalně známou bránu s nápisem Arbeit machtfrei, nekonečné řady budov a tzv. apelplac. Snad nejnaléhavěji působí na návštěvníky okamžik, kdy je průvodce zavede k plynové komoře, kde nacisté dokázali za jediný den usmrtit pomocí plynu Cyklon B několik stovek nevinných lidí. Nedaleko se nachází i stěna smrti, kde svůj život končili oběšením nebo zastřelením odvážlivci, kteří se pokusili o vzpouru nebo útěk. Tristní je i pohled na hromady kufrů, dětských botiček a na tuny ostříhaných vlasů…
Prohlídka končí opět v návštěvnickém centru návštěvou obchodu s upomínkovými předměty a širokou nabídkou tematické literatury. Před opuštěním areálu lze využít zdarma i toalety.
Po prohlídce se návštěvníci bez větší časové prodlevy přesouvají zpátky k autobusu a přejíždějí do druhé části památníku situované do Březinky (Birkenau), vzdálené asi 4 km. Návštěvníci vystoupí na parkovišti a vydají se podél kolejí ke vstupní bráně, kde si je převezmou titíž průvodci, kteří je doprovázeli v Osvětimi. Ti sem přijíždějí z hlavního areálu po vlastní ose autem. Následuje asi hodinová prohlídka, jejímž těžištěm je pověstná rampa, kde nacisté během okamžiku chladnokrevně rozhodovali o osudu nově příchozích vězňů: smrt, nebo život. Ovšem život neskutečně krutý, jen o chlebu, vodě a troše margarinu; práce 6 dní v týdnu, 11 hodin denně. Z neskutečně rozlehlého areálu se do dnešních dnů zachoval jen zlomek. Nacisté před koncem války dokázali velkou část tábora zničit, i tak je ale velikost expozice v Březince děsivá. Po skončení komentované prohlídky je možné v areálu zůstat déle a prohlédnout si i odlehlejší části.
Odtud se pak účastníci zájezdu vrací samostatně zpátky na parkoviště, kde je možné navštívit občerstvení s kavárnou, shop se suvenýry a samozřejmě i toalety.
Absolvování několikahodinné exkurze zaměřené na nejtemnější aspekty 2. světové války může být pro mládež i dospělé psychicky náročné, i proto památník důrazně nedoporučuje návštěvu žáků mladších než 14 let.