Zámek Chenonceau, nazývaný "Dámský zámek" nebo "Zámek šesti žen", stojí přímo na řece Cher nedaleko řeky Loiry. Tato renesanční perla Francie okouzluje návštěvníky svou jedinečnou architekturou, fascinujícími příběhy a okouzlující atmosférou.
Historie zámku:
Původní opevněný mlýn na řece Cher, zmiňovaný již v 11. století, se stal základem pro pozdější zámek. V roce 1513 ho získal bohatý finančník Thomas Bohier a na jeho místě nechal vybudovat renesanční zámek. Stavba probíhala pod vedením talentovaných architektů, včetně Gillese Berthelota a Philiberta de l'Orme. Po Bohierově smrti v roce 1524 zdědila zámek jeho vdova Catherine Briçonnet, která pokračovala v jeho budování a zkrášlování.
V roce 1547 se Chenonceau stal majetkem milenky francouzského krále Františka I., Diany de Poitiers. Ta zámek milovala a věnovala se jeho rozšiřování a úpravám zahrad. Nechala vybudovat velkolepou galerii na pilířích mostu přes řeku Cher a dala zámku jeho typický renesanční ráz. Po smrti Františka I. v roce 1547 se Diana dostala do nemilosti královy manželky Kateřiny Medicejské. Ta ji v roce 1559 donutila zámek vyměnit za Chaumont-sur-Loire.
Kateřina Medicejská si Chenonceau oblíbila a učinila z něj centrum politického a kulturního života. Za jejího pobytu se na zámku konaly okázalé oslavy a plesy a hostili se zde významní umělci a učenci. Po Kateřinině smrti v roce 1589 zámek zdědila její dcera Luisa Lotrinská. Ta se však o zámek příliš nestarala a věnovala se spíše náboženskému životu.
V 17. století se Chenonceau stal majetkem rodu Bourbonů. Za vlády Ludvíka XIV. byl zámek modernizován a jeho zahrady upraveny ve francouzském stylu. V 18. století zámek zdědila Madame de Dupin, která ho proměnila v centrum osvícenského myšlení. Po francouzské revoluci byl Chenonceau konfiskován a později vrácen rodině de Luynes. V roce 1913 zámek koupil bohatý průmyslník Gaston Menier, který ho zrestauroval a otevřel pro veřejnost.
Významné ženy v historii zámku:
1. Catherine Briçonnet (1513-1526)
Manželka Thomase Bohiera, která dohlížela na počáteční fáze stavby zámku. Známá pro svůj vkus a podporu umění, založila na zámku knihovnu a sbírku umění. Po Bohierově smrti zdědila zámek a dohlížela na jeho dokončení.
2. Diana de Poitiers (1547-1559)
Milenka francouzského krále Františka I., která získala zámek darem od krále. Známá pro svůj okouzlující vzhled a politický vliv, dala zámku jeho typický renesanční ráz. Nechala vybudovat galerii na pilířích mostu přes řeku Cher a zahájila rozsáhlé úpravy zahrad.
3. Kateřina Medicejská (1559-1589)
Manželka krále Jindřicha II. a matka Karla IX. a Františka II., která získala zámek výměnou za Chaumont-sur-Loire. Učinila z Chenonceau centrum politického a kulturního života, pořádala na zámku okázalé oslavy a plesy a shromažďovala rozsáhlou sbírku uměleckých děl.
4. Luisa Lotrinská (1589-1601)
Manželka krále Jindřicha III., která zdědila zámek po Kateřině Medicejské. O zámek se příliš nestarala a věnovala se náboženskému životu. Po její smrti se zámek stal majetkem královské rodiny.
5. Madame de Dupin (1733-1799)
Vnučka Madame de Montespan, milenky krále Ludvíka XIV. Známá pro svůj salon, kde se scházeli významní umělci a filosofové, zachránila zámek před zničením během francouzské revoluce. Zrekonstruovala zámek a zahrady a shromáždila novou sbírku umění.
6. Marguerite Pelouze (1864-1913)
Manželka bohatého průmyslníka Gastona Meniera, která zdědila zámek po svém manželovi. Otevřela zámek pro veřejnost a iniciovala rozsáhlé restaurátorské práce, které zámku vrátily jeho renesanční krásu.
Zahrady zámku Chenonceau: Půvabná symfonie zeleně a historie
Zahrady zámku Chenonceau, rozprostírající se na 80 hektarech, tvoří úchvatnou symfonii zeleně, historie a umění. Svou rozmanitostí a krásou okouzlují návštěvníky z celého světa a právem patří k nejkrásnějším zahradám Francie.
Původní zahrady v Chenonceau založil v 16. století Thomas Bohier, první majitel zámku. V té době se jednalo o typickou renesanční zahradu s geometrickými tvary, květinovými záhony a fontánami.
Další významnou osobností, která se zasloužila o rozvoj zahrad, byla Diana de Poitiers, milenka krále Jindřicha II. Pod jejím vedením se zahrady rozrostly a získaly nový, romantičtější charakter. Diana nechala vybudovat oranžerii, květinovou zahradu a také slavný "Zelený kabinet", stinný úkryt s fontánou a sochami.
Po Dianině smrti se zámek dostal do vlastnictví Kateřiny Medicejské, která zahrady dále upravovala a doplňovala o nové prvky. Nechala například vybudovat dlouhou alej stromů, která vede od zámku k řece Cher.
V 19. století prošly zahrady zámku Chenonceau rozsáhlou rekonstrukcí. Byly obnoveny renesanční záhony a fontány a také byl založen anglický park s labyrintem.
Dnes se zahrady zámku Chenonceau dělí na několik částí: francouzská zahrada, zeleninová zahrada, anglický park, květinová zahrada a zahrada Diany de Poitiers. Nabízí se zde mnoho aktivit pro celou rodinu – procházky po zahradách, prohlídka zámku, komentované prohlídky, piknik v parku a mnoho dalšího.
V zahradách se nachází více než 800 druhů stromů a keřů, 1000 druhů citrusů v oranžerii a 2000 tisu stromů v labyrintu. Zahrady zámku Chenonceau jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nejlepší doba pro návštěvu zahrad je jaro nebo léto, kdy jsou květiny v plném květu. Pokud máte málo času, doporučujeme navštívit alespoň francouzskou zahradu a zámek. V zahradách se nachází několik restaurací a kaváren, kde se můžete občerstvit. Pro děti je v zahradách k dispozici hřiště.
Zajímavosti
- Zámek Chenonceau byl během své historie několikrát obléhán a poškozen.
- V zámku se konala svatba francouzského krále Františka II. a Marie Stuartovny.
- V zahradách zámku se nachází labyrint, který je oblíbený u dětí i dospělých.
- Zámek Chenonceau je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
- Zámecká galerie na pilířích mostu přes řeku Cher je unikátním architektonickým prvkem, který nemá ve Francii obdoby.
- V zámku se nachází rozsáhlá sbírka uměleckých děl, včetně obrazů, tapisérií a soch. Mezi nejvýznamnější exponáty patří portréty Kateřiny Medicejské a Diany de Poitiers.
- Zahrady zámku Chenonceau patří k nejkrásnějším ve Francii. Jsou rozděleny do několika částí, včetně květinové zahrady, zeleninové zahrady a parku s fontánami a sochami.
- Zámek Chenonceau je jedním z nejnavštěvovanějších zámků ve Francii. Ročně ho navštíví více než 1 milion turistů.
- Na zámku se koná řada kulturních akcí, včetně koncertů, divadelních představení a festivalů.