Ačkoli se běžně používá pojem „Památník holocaustu“, celý název tohoto pietního místa v němčině zní „Památník zavražděným Židům v Evropě“. Kritici upozorňují, že nejen Židé, ale také například Romové, Slované či homosexuálové, byli obětmi nacistického režimu a památník by tak měl reflektovat i jejich osudy.
Kontroverze tento památník vzbuzoval již v době před svým vznikem a ačkoli rozhodnutí postavit podobné místo padlo již na konci 80. let, jeho stavba započala po zamítnutí několika předchozích návrhů až v roce 2003. Stavba byla navržena architektem Petrem Eisenmanem a skládá se z 2 711 betonových bloků různých výšek, které jsou rozprostřeny na ploše o rozloze přes 13 000 m². Memoriál byl postaven v samém srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, na základě rozhodnutí německé vlády, která chtěla vytvořit důstojné místo připomínající miliony Židů, kteří zahynuli během holocaustu.
Památník působí silným emocionálním dojmem. Z leteckého pohledu památník připomíná rozbouřené moře s vlnami. Betonové bloky, které jsou uspořádány do mřížky, mají různou výšku, která má odrážet chaos a destrukci, kterou přinesl holocaust. Když procházíte mezi těmito bloky, máte pocit izolace a ztráty, jako byste se v prostoru ztráceli. Vzestupy a poklesy mezi bloky mohou vyvolávat pocity zmatení a dezorientace, což má vést k zamyšlení nad tragédií, která postihla tolik lidí.
Památník sám záměrně neobsahuje žádná jména ani fotografie, aby demonstroval, že obětí bylo tak ohromné množství, že je nelze nikdy ztvárnit všechny. Součástí památníku je ale také podzemní informační centrum, v němž ožívají tváře obětí holocaustu a prostřednictvím konkrétních příběhů skutečných lidí návštěvníci mohou lépe pochopit hrůzy nacistického režimu. Památník tak nemá za cíl jen pietně uctívat mrtvé, ale také vzdělávat živé, aby se podobné děsivé události již nikdy neopakovaly.
Zajímavosti
Úcta a respekt - Památník je přístupný 24 hodin denně a zcela zdarma. Má však svá pravidla, na jejichž dodržování dbají hlídači. Vzhledem k pietnímu charakteru místa je vhodné se při jeho návštěvě chovat s respektem - zvláště nevhodné je v památníku křičet, pouštět nahlas hudbu, kouřit nebo šplhat na betonové bloky či je jakkoli poškozovat.
Památník pro Židy, připomínka pro Němce - před lety Ignatz Bubis, předseda Ústřední rady Židů v Německu, prohlásil: „My Židé takový památník nepotřebujeme, každý z nás nosí svůj vlastní památník ve svém srdci, památník svých zavražděných blízkých. Ale takový památník potřebujete vy, Němci.“
Seznam všech obětí - Kromě interaktivní expozice, která prostřednictvím příběhů ukazuje děsivou tvář holocaustu, najdete v podzemním muzeu také přístup do databáze Jad vašem, dokumentující veškeré dostupné informace o všech obětech holocaustu, která se dodnes doplňuje a aktualizuje.