S cookies si náš web více vychutnáte
Aby vám šlo brouzdání na našich stránkách jako po másle, povolte prosím cookies. Některé z nich jsou nezbytné, o těch dalších se můžete rozhodnout sami v nastavení.
Vyhledat zájezdy
Kam jedete
Za čím jedete
Na kolik dní
Zvolené preference
Tag
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Braniborská brána: Památka triumfů a změn

4 minuty čtení
No items found.
Video

Braniborská brána (neměcky Brandenburgen Tor) je jedním z nejikoničtějších symbolů Berlína a Německa obecně. Byla postavena na konci 18. století podle návrhu architekta Carla Gottharda Langhanse, inspirována stylem antických chrámů. Brána byla původně součástí městských hradeb a sloužila jako vstupní brána do města. V průběhu 19. a 20. století se její význam postupně měnil – během napoleonských válek byla zničena, ale po vítězství Pruska byla obnovena jako symbol triumfu. Největší význam získala po druhé světové válce, kdy se stala symbolem rozděleného Berlína, protože ležela na hranici mezi východní a západní částí města. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala opět symbolem sjednoceného Německa.

Braniborská brána je korunována sochou Viktorie - bohyně vítězství, která je vyobrazena na voze taženém čtyřspřežím koní. Tato socha byla původně symbolem pruské vojenské moci a triumfu, ale v širším kontextu symbolizuje vítězství nad nepřáteli a národní hrdost.

Pro turisty je Braniborská brána naprostým must-see bodem. Je ideálně umístěná v centru Berlína, mezi slavnými památkami, jako je Reichstag a Potsdamer Platz. Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno nebo večer, kdy brána není tolik obklopena davy turistů, a můžete si užít její majestátnost v klidu. Pokud se chystáte na návštěvu, doporučujeme navštívit i sousední Pariser Platz, který je obklopen elegantními historickými budovami. V blízkosti brány se také nachází Památník holocaustu nebo muzeum Topografie teroru.

Zajímavosti

Reliéfy ze života bohů -  šest sloupů Braniborské brány zdobí reliéfy s mytologickými výjevy. Najdeme zde například římského boha války Marta, bohyni moudrosti Minervu nebo výjevy ze života hrdiny Herkula.

Koně na vrcholu - Na vrcholu brány je kvadriga, socha čtyřspřežného vozu taženého koňmi. Tento způsob zapřažení koní za lehký vozík se používal v antice při triumfálních jízdách a při závodech v cirku. Vyžaduje velkou obratnost a fyzickou zdatnost vozataje.

Napoleonův symbol - po Napoleonově vítězství v bitvě u Jenu v roce 1806 byl socha čtyřspřežného vozu odvezena do Paříže, aby symbolizovala Napoleonovu moc. Po jeho porážce byla ale v roce 1814 znovu přivezená do Berlína.

Z bohyně míru bohyně války – původně okřídlená socha na vrcholu brány představovala bohyni míru Eirene. Po porážce Napoleona a navrácení sochy zpět do Berlína ale byla doplněna o vavřínový věnec a nově se z ní stala bohyně vítězství Viktorie.

Ráda bych poděkovala za organizaci školního zájezdu do Berlína. Průvodci byli moc fajn, řidič autobusu také, myslím, že se zájezd líbil. Do budoucna bych ráda zorganizovala další zájezdy.

OA Mladá Boleslav
Školní zájezdy do Berlína

Zájezdy pro školy do Berlína. Vezmeme vás k Berlínské zdi, na Ostrov muzeí, k památníkům 2. světové války i na televizní věž, odkud si užijete nezapomenutelné výhledy na město. V prosinci vezměte žáky na vánoční výlet, který bude bavit.

Přejít na seznam zájezdů

Berlín a Berlínská zeď

Školní zájezd do Berlína, Německo

Oblíbený dvoudenní zájezd vás provede historickým centrem od Reichstagu po Ostrov muzeí a Alexanderplatz s ikonickou Televizní věží. Zastavíme se i u East Side Gallery a v kostele s fascinující vitráží.

Procházka centrem města
Berlínská zeď - East Side Gallery
Kostel císaře Viléma
Délka
2 dny / 1 noc
Ubytování
Studentský hostel
Strava
Snídaně
od 3 500 Kč
za osobu