Braniborská brána (neměcky Brandenburgen Tor) je jedním z nejikoničtějších symbolů Berlína a Německa obecně. Byla postavena na konci 18. století podle návrhu architekta Carla Gottharda Langhanse, inspirována stylem antických chrámů. Brána byla původně součástí městských hradeb a sloužila jako vstupní brána do města. V průběhu 19. a 20. století se její význam postupně měnil – během napoleonských válek byla zničena, ale po vítězství Pruska byla obnovena jako symbol triumfu. Největší význam získala po druhé světové válce, kdy se stala symbolem rozděleného Berlína, protože ležela na hranici mezi východní a západní částí města. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala opět symbolem sjednoceného Německa.
Braniborská brána je korunována sochou Viktorie - bohyně vítězství, která je vyobrazena na voze taženém čtyřspřežím koní. Tato socha byla původně symbolem pruské vojenské moci a triumfu, ale v širším kontextu symbolizuje vítězství nad nepřáteli a národní hrdost.
Pro turisty je Braniborská brána naprostým must-see bodem. Je ideálně umístěná v centru Berlína, mezi slavnými památkami, jako je Reichstag a Potsdamer Platz. Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno nebo večer, kdy brána není tolik obklopena davy turistů, a můžete si užít její majestátnost v klidu. Pokud se chystáte na návštěvu, doporučujeme navštívit i sousední Pariser Platz, který je obklopen elegantními historickými budovami. V blízkosti brány se také nachází Památník holocaustu nebo muzeum Topografie teroru.
Zajímavosti
Reliéfy ze života bohů - šest sloupů Braniborské brány zdobí reliéfy s mytologickými výjevy. Najdeme zde například římského boha války Marta, bohyni moudrosti Minervu nebo výjevy ze života hrdiny Herkula.
Koně na vrcholu - Na vrcholu brány je kvadriga, socha čtyřspřežného vozu taženého koňmi. Tento způsob zapřažení koní za lehký vozík se používal v antice při triumfálních jízdách a při závodech v cirku. Vyžaduje velkou obratnost a fyzickou zdatnost vozataje.
Napoleonův symbol - po Napoleonově vítězství v bitvě u Jenu v roce 1806 byl socha čtyřspřežného vozu odvezena do Paříže, aby symbolizovala Napoleonovu moc. Po jeho porážce byla ale v roce 1814 znovu přivezená do Berlína.
Z bohyně míru bohyně války – původně okřídlená socha na vrcholu brány představovala bohyni míru Eirene. Po porážce Napoleona a navrácení sochy zpět do Berlína ale byla doplněna o vavřínový věnec a nově se z ní stala bohyně vítězství Viktorie.